CHURCHILL změnil majitele. Koupila ho ČMN a CFH

Penta Real Estate prodala kancelářský komplex Churchill Square u hlavního nádraží v Praze společnostem Českomoravská Nemovitostní (ČMN) a Corporate Finance House Group (CFH).  Jde o největší letošní obchod na trhu s kancelářskými nemovitostmi v České republice. 

Brownfield u hlavního nádraží v centru Prahy procházel zásadní proměnou od roku 2017, kdy začala Penta Real Estate s výstavbou dvou kancelářských budov a společnost SUDOP o rok později s výstavbou rezidenčního objektu.  První kancelářská budova se už na počátku roku 2019 stala novou centrálou společnosti Deloitte, v letošním červnu obsadila převážnou část druhého objektu společnost Fortuna Entertainment Group. Komplex nových kancelářských budov doplňují v přízemní části maloobchodní prostory a služby. 

„Původně jsme už nechtěli naše budovy v centru Prahy prodávat. Nečekaně velký zájem investorů však byl silným argumentem pro výjimku,“ říká Pavel Streblov, ředitel Penty RE pro komerční výstavbu a dodává: „Je znát, že investici do kvalitní architektury ve výjimečné pražské lokalitě renomovaní zájemci věří i v době koronavirové pandemie.“   

V soutěži, kde byly také nabídky investorů z Německa, Rakouska a Spojených států zvítězila realitní skupina ČMN v joint venture se společností CFH s cenou, která přesahuje 4 miliardy Kč. Obě tyto společnosti už mají v Praze společnou obchodní historii, příkladem může být budova City West C1 a C2, kde sídlí společnost Vodafone na Praze 5, Crystal s VZP na Vinohradech anebo budova BLOX na Praze 6.

„Churchill Square svojí kvalitou a lokalitou přesně zapadá do naší strategie, která se zaměřuje na prémiové kancelářské budovy v Praze,“ říká Radek Stacha, předseda představenstva ČMN. „Koupí daných budov jsme upevnili naši pozici na trhu a etablovali jsme se mezi deset největších majitelů kancelářských prostor v Praze,” dodává Stacha.

U CFH jde již o jejich čtvrtou investici v Praze od roku 2016. Karim Chams Eddine, generální ředitel CFH, vyzdvihl dlouhodobý záměr působnosti CFH na pražském nemovitostním trhu a dodal: „Jsme velmi rádi, že akvizici kancelářského komplexu Churchill Square uzavíráme právě s partnery ze společnosti ČMN.“

Největší transakci letošního roku na kancelářském trhu financovala německá banka Helaba. Ta se již dříve podílela v České republice na financování akvizice obchodního centra Palladium či realizace developerského záměru CTP v oblasti logistiky.

X